Határtalanul pályázatot nyertünk

„Várlovagok sporttúrája”,

avagy mozogj, hogy újra éld a történelmet!

Nyugat-Szlovákia várai

2019.03.04. - 2019.03.07.

Még 2018. tavaszán pályáztunk a Határtalanul Pályázat keretében a középiskolások számára kiírt pályázatra. Testvériskolát nem volt nehéz találnunk, mivel aktívan működő kapcsolatunk van a Párkányban lévő Műszaki szolgáltatások és Kereskedelmi Szakközépiskolával. A pályázat előkészítésében segítségünkre volt a Csillagösvény-Utazás Kft. Nagyon gazdag programon vettünk részt, szuper szállásokon laktunk, kiváló ellátással.

1. nap

Párkányban először sétáltunk egyet, majd megkoszorúztuk Sobeski János szobrát.Az emlékmű megkoszorúzása után közös programjaink voltak a párkányi iskolával. Először egy tájékoztató filmet tekintettünk meg az iskoláról, majd tanulóink a műhelybe mentek át, sportolóink pedig ping-pongoztak és foci meccset játszottak párkányi társaikkal.

Ez után Dévény várához mentünk, ahol a Duna és a Morva összefolyik.

Majd utunkat Pozsony felé vettük, ahol módunkban állt megnézni a régi és az új várost is.

Hát…a régi szebb, eleink valamit nagyon tudtak! A koronázó templom és a kincstár felemelő, Pozsony belvárosa gyönyörű, itt egy kellemes sétát tettünk.

Szálláshelyünk Alsóbodokon volt.

1. Parkany Sobieski emlekmu

2. nap

Reggeli után magunkhoz vettük a hideg kaját, és megnéztük a ranchot.

A tulajdonos, Paulisz Boldizsár itt állított emléket Eszterházy Jánosnak, aki parlamenti képviselőként állt ki a magyarságért.

Utunk Vöröskő vára felé a Mátyusföldön keresztül vezetett. A vár csoda szép, megmaradtak az eredeti berendezési tárgyak.

Vöröskő várát elhagyva utunkat Beckó vára felé vettük. Útközben a buszból láthattuk Csejte várát is.

Beckó vára romjaiban is lenyűgöző, fenségesen áll a hegy ormán.

Innen Trencsénbe mentünk, ahol Csák Máté vára várt bennünket. A Római Birodalom legészakibb várához értünk. Itt láttunk egy csodálatos drótművészeti kiállítást.

Trencsénben egy szép, modern szálláson laktunk, a vár alatt.

10. Irany Vorosko

3. nap

Ma mentünk Bajmóc kastélyába. Igazi várkastély, amilyet eddig csak mesekönyvekben láttunk!

Utunkat Selmecbánya felé folytattuk a Selmeci-hegységben, a Garam folyó völgyében. Messziről láthattuk azokat a lovagvárakat, melyek a táj meghatározó elemeivé váltak. Láttuk Sasvárt, Beatrix királyné várát, a zólyomi Pusztavárt, és az Alacsony Tátra hófödte csúcsai is elénk tárultak.

Besztercebányán megálltunk egy városnézésre megnéztük a történelmi óvárost és egy szabadtéri II. világháborús tank kiállítást is.

Selmeci szállásunk egy régi evangélikus gimnázium felújított kollégiumában volt.

21. Bucsu Bajmoctol

4. nap

A városban új Drakula filmet forgatnak, ezért sem a régi, sem az új (Leányvár) várba nem tudtunk bemenni. Helyi vezetőnk, Ati bácsi megoldotta, kinyittatta a vár udvarát, így ma sem maradtunk vártúra nélkül. Láttuk a Klopacskát, megkoszorúztuk a Lyceum falán lévő Petőfi emléktáblát. Megnéztük Szlovákia legnagyobb Szentháromság szobrát, és a felcserélt mutatójú óratornyot is. Reggel még úgy gondoltuk, hogy megmásszuk a kálváriát, de lelkesedésünk alább hagyott és inkább a Bányamúzeumban tettünk egy látogatást, fakultatív kirándulás volt.

Hazafelé még beugrottunk Zólyomba, ahol Balassi emléktábláját is megnéztük a vár falán.

Fáradtan, de élményekkel teli tarsollyal értünk haza késő délután.

15. Faradtan hallagttuk Ati bacsit

További képek: